Udział w szkoleniu umożliwi opiekunom medycznym i opiekunom osób chorych i niesamodzielnych oraz słuchaczom II semestru kształcącym się w zawodzie opiekun medyczny uzupełnienie zakresu wiadomości i umiejętności związanych z podawaniem leków różnymi drogami osobie chorej i niesamodzielnej. Osiągnięte efekty kształcenia w tym zakresie poszerzają kompetencje zawodowe opiekuna medycznego oraz opiekuna osoby chorej i niesamodzielnej.

Co po szkoleniu?

Poznasz ogólne zasady podawania leków zleconych przez lekarza osobie chorej i niesamodzielnej. Zdobędziesz kompetencje i uprawnienia do samodzielnego przygotowania i podawania leków osobie chorej i niesamodzielnej. Nauczysz się również podawać leki przez układ oddechowy, pokarmowy oraz przez błony śluzowe. Będziesz doskonale przygotowany do stosowania leków na skórę u osoby chorej i niesamodzielnej.

Dla kogo?

• Opiekun medyczny
  • Opiekun osoby niesamodzielnej
  • Słuchacze II semestru

Zarys podstaw programowych:

• Drogi podawania leków
  • Postacie leków
  • Zasady przechowywania, przygotowania i podawania leków
  • Procedury podawania leków przez układ pokarmowy, oddechowy, skórę, błony śluzowe

Szczegółowa tematyka szkolenia

Temat 1: Ogólne zasady podawania leków zleconych przez lekarza osobie chorej i niesamodzielnej – 5 godzin

• Drogi podawania leków
  • Postacie leków
  • Zasady przechowywania leków
  • Rola opiekuna medycznego w przygotowaniu i podawaniu leków osobie chorej i niesamodzielnej
  • Niepożądane działania leków
  • Leki bez recepty

Temat 2: Zasady i procedury podawania leków osobie chorej i niesamodzielnej przez układ pokarmowy – 3 godziny

• Podawanie leków doustnie
  • Podawanie leków doodbytniczo

Temat 3: Zasady i procedury podawania zleconych przez lekarza leków do układu oddechowego – 3 godziny

• Stosowanie inhalacji
  • Podawanie tlenu
  • Stosowanie leków w aerozolu

Temat 4: Zasady i procedury stosowania leków na skórę u osoby chorej i niesamodzielnej – 3 godziny

• Kąpiele lecznicze całkowite i częściowe
  • Wcieranie leku w skórę
  • Przykładanie leku na skórę (przymoczki)
  • Smarowanie skóry

Temat 5: Zasady i procedury podawania leków przez błony śluzowe – 2 godziny

• Podawanie leków do nosa
  • Podawanie leków do oka
  • Podawanie leków do ucha

Czas trwania: 16h, 2dni (8.30-14.30)

Termin:

V edycja 23.01 i 30.01

VI edycja 18.01 i 1.02

Prowadzący: Krystyna Koćwin – nauczyciel z wieloletnim doświadczeniem medycznym i pedagogicznym. Na co dzień uczy w szkole SOCIUS w Mysłowicach.

Cena: 270zł/osoba

Dla zorganizowanych grup oraz firm ceny ustalane są indywidualnie.

Stały klient – 10%

Karta dużej rodziny – 10%

Wymagania/Warunki przystąpienia:

• Wypełnienie formularza tutaj -> Formularz zgłoszeniowy
    Przesłanie na adres biuro@jckziu.edu.pl swoich danych: imię i nazwisko oraz dane kontaktowe mail i numer telefonu
    Pod numerem 32 772 37 80, 32 772 37 85

Uzyskany dokument: Zaświadczenie MEN wydane po zakończeniu szkolenia